Hoppá: Győrfi Pál alaposan beolvasott a 444-nek!
Az OMSZ kommunikációs vezetője Kunetz Zsombor állításaira reagált.
Rétvári Bence hangsúlyozta, az OMSZ költségvetése az elmúlt 14 évben háromszorosára növekedett, az átcsoportosítás pedig valamennyi készenléti szervnél elfogadott. Világszerte.
A vidékről fővárosba felvezényelt mentőegységekkel kapcsolatban intézett írásbeli kérdést a DK-s Vadai Ágnes Pintér Sándor belügyminiszterhez. A gyurcsányista politikus az RTL egyik riportjára hivatkozott, amely szerint egészen távoli országrészekből is vezényelnek fel Budapestre egységeket, ezért komoly az elégedetlenség az állományban.
Rétvári Bence, a minisztérium parlamenti államtitkára válaszában hangsúlyozta, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) folyamatosan monitorozza az aktuális feladatszámokat, terheltségi mutatókat; a dinamikusan változó számok tekintetében pedig annyi mentőegység végez munkát a fővárosban, amennyire az aktuális esetszám ellátásához szükség van.
Amennyiben bármely vármegye megnövekedett feladatszáma indokolttá teszi az átvezénylést,
úgy elengedhetetlenül szükséges az – akár soron kívüli – átvezénylés a kevésbé leterhelt területekről.
Az ilyen átcsoportosítás valamennyi készenléti szervnél világszerte elfogadott – hívta fel a figyelmet Rétvári. Hozzátette, Budapest mentőellátásának erősítésére az évről-évre emelkedő esetszám miatt van szükség. A terhelés csökkentése érdekében folyamatban van az indokolt igénybevétel csökkentése, a beérkező hívások még érzékenyebb szűrése.
A konkrét számokról ezzel együtt azt írta:
az átcsoportosítás az OMSZ 780 mentőegységéből 2023 második félévében napi átlagban 8 egységet érintett, amely összesen nagyjából 1 százalékot jelent.
Hozzátfűzte, a fejlesztések folyamatosan zajlanak, 2010 óta 107 mentőállomást újítottak fel, és 34 újat nyitottak meg. Az OMSZ költségvetése az elmúlt 14 évben háromszorosára növekedett, ami 2024-re elérte 86 milliárd forintot.
Nyitókép forrása: MTI / Bruzák Noémi